Non-championship races
Team (Entrants) | Car / Engine | Driver | Age | Car No |
Unknown (Unknown) | AFM / AFM | Hans Stuck | 49 | - |
Aitken / Alfa Romeo | Tony Rolt | 31 | - |
Alfa Romeo / Alfa Romeo | Aloísio Fontenelle | | - |
Henrique Casini | | - |
Tony Rolt | 31 | - |
Alta / Alta | Geoff Crossley | 28 | - |
George Abecassis | 36 | - |
Gordon Watson | 30 | - |
John Heath | | - |
Bugatti / Bugatti | Benedicto Lopes | 45 | - |
Degioanni | | - |
Domingos Lopes | | - |
Irwin Luke | | - |
Kenneth Bear | 43 | - |
Bugatti / Dodge | Doug McDonald | | - |
Buick / Buick | Rex Law | | - |
Cadillac / Cadillac | Keith Saunders | | - |
Cisitalia / Cisitalia | Antonín Komár | | 24 |
Harry Schell | 28 | - |
Landon | | - |
Roger Loyer | 42 | - |
Vladimír Formánek | | 23 |
Cooper / JAP | Stirling Moss | 20 | - |
DB / DB | René Bonnet | 45 | - |
Darracq / Darracq | Guy Gale | | - |
Delage / Delage | Auguste Veuillet | | - |
Francesco Godia Sales | | - |
Henri Louveau | 39 | - |
Jean Lucas | 32 | - |
Louis Gérard | | - |
Marc Versini | | - |
Richard Habershon | | - |
Delahaye / Delahaye | Charles Pozzi | 40 | - |
Eugčne Chaboud | 42 | - |
Georges Raph | 39 | - |
Guy Jason-Henry | | - |
John Crouch | | - |
Marc Versini | | - |
Tony Rolt | 31 | - |
ERA / ERA | Bob Gerard | 35 | - |
Brian Shawe-Taylor | 34 | - |
Cuth Harrison | 43 | - |
David Hampshire | 32 | - |
David Murray | 40 | - |
Geoffrey Ansell | 30 | - |
George Nixon | | - |
John Bolster | | - |
Leslie Johnson | 37 | - |
Peter Walker | 37 | - |
Peter Whitehead | 35 | - |
Raymond Mays | 50 | - |
St John Horsfall | | - |
Ferrari / Ferrari | Alberto Ascari | 31 | - |
Bruno Sterzi | | - |
Dudley Folland | | - |
Felice Bonetto | 46 | - |
Ferdinando Righetti | | - |
Franco Cortese | | -, 15 |
Giovanni Bracco | | - |
Luigi Chinetti | | - |
Luigi Villoresi | 40 | - |
Nino Farina | 43 | - |
Peter Whitehead | 35 | -, 14 |
Raymond Mays | 50 | - |
Raymond Sommer | 43 | - |
Roberto Vallone | | - |
Ford / Ford | Dick Bland | | - |
Theo Trevethan | | - |
Frazer-Nash / Frazer-Nash | František Dobrý | | 27 |
GK / GK | Ross Gray | | - |
HW / HW | John Heath | | - |
Hudson / Hudson | Arthur Bowes | | - |
Jaguar / Jaguar | Keith Thallon | | - |
Jicey / Jicey | Eugčne Martin | 34 | - |
Kleinig-Hudson / Hudson | Frank Kleinig | | - |
Lea-Francis / Lea-Francis | L. Johnson | | - |
MG / MG | Col Robinson | | - |
Curley Brydon | | - |
Dick Cobden | | - |
Garry Coglan | | - |
George Pearse | | - |
H. McGuire | | - |
Jiří Pohl | | - |
John Nind | | - |
Ken Tubman | | - |
Les Taylor | | - |
Peter Critchley | | - |
Ray Gordon | | - |
Vic Johnson | | - |
Magda / Fiat | Jaroslav Vlček | | 25 |
Maserati / Maserati | Alberto Ascari | 31 | - |
Annuar de Góes Daquer | | - |
Anthony Baring | | - |
Antonio Branca | 33 | - |
Benedicto Campos | | - |
Chico Landi | 42 | - |
Clemente Biondetti | 51 | - |
David Hampshire | 32 | - |
David Murray | 40 | -, 11 |
Discoride Lanza | | - |
Duncan Hamilton | 29 | - |
Emilio Romano | | - |
Emmanuel de Graffenried | 35 | -, 9 |
Eugčne Chaboud | 42 | - |
Francisco Marques | | - |
Franco Rol | 41 | - |
Frank Sechéhaye | | - |
Fred Ashmore | 42 | - |
Henri Louveau | 39 | -, 8 |
Jean Judet | | - |
Joe Fry | 34 | - |
Joe Kelly | 36 | - |
Johnny Claes | 33 | - |
Juan Manuel Fangio | 38 | - |
Lance Macklin | 30 | - |
Leslie Brooke | | - |
Louis Chiron | 50 | 7 |
Luigi Villoresi | 40 | - |
Nello Pagani | 38 | - |
Nino Farina | 43 | -, 5 |
Piero Carini | 28 | -, 6 |
Prince Bira | 35 | -, 10 |
Reg Parnell | 38 | -, 12 |
Robert Ansell | 32 | - |
Roy Salvadori | 27 | - |
Tintore | | - |
Václav Uher | | - |
Maserati / Milano | Piero Taruffi | 43 | - |
Mono / Lancia | Karel Vlasín | | - |
Platč / Platč | Clemente Biondetti | 51 | - |
Nello Pagani | 38 | - |
RRA / RRA | Geoff Richardson | 25 | - |
Regal / Cadillac | Allan Larsen | | - |
Riley / Riley | Arthur Rizzo | | - |
Simca-Gordini / Simca-Gordini | Aldo Gordini | 28 | 41 |
Alfred Dattner | | - |
Benedicto Campos | | - |
José Scaron | | - |
Juan Manuel Fangio | 38 | - |
Louis Chiron | 50 | - |
Maurice Trintignant | 32 | -, 17 |
Raymond Sommer | 43 | - |
Robert Manzon | 32 | -, 18 |
Rudi Fischer | 37 | - |
Zdeník Trejbal | | 18 |
Stanguellini / Stanguellini | Ferdinando Righetti | | - |
Strathpine / Ford | Snow Sefton | | - |
Studebaker / Studebaker | Charlie Whatmore | | - |
Talbot-Lago / Talbot-Lago | Charles Huc | | - |
Charles Pozzi | 40 | - |
Georges Grignard | 44 | - |
Guy Mairesse | 39 | - |
Harry Schell | 28 | - |
Jean Behra | 28 | - |
Johnny Claes | 33 | -, 1 |
Louis Chiron | 50 | - |
Louis Rosier | 44 | -, 4 |
Philippe Étançelin | 53 | -, 3 |
Pierre Levegh | 44 | -, 2 |
Pierre Meyrat | | - |
Raymond Sommer | 43 | - |
Willy Mairesse | 21 | - |
Yves Giraud-Cabantous | 45 | - |
Talbot / Talbot | F. le Gallais | | - |
Tatra / Tatra | Bruno Sojka | | 22 |
Tritton / Wolseley | John Pike | | - |
Vauxhall / Ford | Jack Wright | | - |
|
|